Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara’da uzman boşanma avukatı, evlilik birliğini sonlandırmak isteyen taraflara profesyonel hukuki hizmet vermektedir. Aile hukuku kapsamında yetkili mahkemede görülen boşanma davalarında olası hak kayıplarının önüne geçilmesi için hukuki destek almanın önemi büyüktür. Zira özellikle çekişmeli boşanma davalarıyla birlikte; nafaka ve tazminat talepleri, velayet, vesayet ve kayyımlık da gündeme gelmektedir. Bu sebeple Ankara boşanma avukatı müvekkillerine hak ve menfaatlerini kanunlar önünde en başarılı şekilde savunmaya ve korumaya devam etmekteyiz.

Boşanma davaları; hukuk sistemimizdeki kanunlara göre iki farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Nitekim evlilik birliğini sonlandırmak isteyen çiftler, dilerlerse karşılıklı anlaşarak da boşanma taleplerini yetkili mahkemeye iletebilecekleri gibi dilerlerse de aile mahkemesi hakimi önünde çekişmeli olarak da boşanabilirler. Medeni Kanunun ilgili hükümlerine göre boşanma davalarında avukata vekâlet verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla taraflar avukatsız boşanma davası da açabilirler. Ancak özellikle çekişmeli boşanma davalarında olası hak kayıplarının önüne geçilmek için mutlaka alanında uzman aile avukatı desteğine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İkamet ettiğiniz yerde bulunan yetkili Aile Mahkemelerine başvuruda bulunarak eşinizle anlaşmalı veya eşinizden bağımsız olarak çekişmeli boşanma nedenlerinizi bir dilekçe ile öne sürerek boşanma davası açmanız mümkündür. Bu noktada eğer söz konusu boşanma davasında eşlerden ikisi de mutabakata varmış ise yani karşılıklı anlaşma söz konusu ise boşanma davası çok kısa sürede tamamlanır ve taraflar aile mahkemesi hakiminin ivedi kararıyla boşanırlar. Çünkü boşanma nedenleri ispatlanmış ve bununla ilgili kanınlar mahkemeye sunuşmuş ise boşanma kısa sürede gerçekleşir. Öte yandan hakimin bu kararı vermesinde anlaşmalı boşanma protokolünün de hukuka uygun olarak hazırlanıp imzalanmış olması önem teşkil etmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Avukat Desteği

Diğer bir yandan boşanma davası eşten bağımsız bir şekilde tek taraflı açıldığında çekişmeli boşanma davası gündeme gelmektedir. Aile mahkemesi hakimi kendisine yapılan başvuruyu değerlendirmeye alır ve davayı kabul ederse, karşı tarafa boşanma davası tebliğ edilir. Bunun akabinde boşanma davasıyla birlikte;

  • Müşterek çocukların velayeti
  • Evlilik süresince edinilmiş ortak malların paylaşımı
  • Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, yardım nafakası ve iştirak nafakası talepleri
  • Boşanmaya sebep olan kusur nedeniyle maddi ve manevi tazminat talepleri

gibi pek çok konuda da çekişme yaşanmaktadır. Tarafların bu konularda yaşadığı çekişmelerde olası hak kayıpları yaşamaması, taleplerinin en iyi şekilde mahkemeye sunulması, haklarının ve menfaatlerinin soruşturma sırasında korunması için alanında uzman aile avukatı desteğine başvurmaları gerekmektedir. Bu bağlamda Ankara boşanma avukatı arayışınızda hukuki destek ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN