Avukat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avukat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avukat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avukat seçimi, yaşanılan hukuki uyuşmazlıklarda herhangi bir hak kaybına uğramamak adına büyük önem teşkil eden bir konudur. Zira davanızda her ne kadar haklı veya mağdur durumda olsanız bile hukuki alanda haklarınızın ve menfaatlerinizin iyi temsil edilmemesi halinde olumsuz sonuçlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Bu sebeple avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ele aldığımız bu yazımızdan yararlanarak sizin için en ideal avukatı seçebilirsiniz.

Avukat seçiminde en temel konu muhakkak yaşadığınız hukuki soruna ilişkin en iyi araştırma yapabilen avukatı tercih etmektedir. Nitekim hukuk kuralları oldukça geniş bir alana yayılmış ve pek çok sefer de değişik perspektiflerden bakılabilen bir alana tekabül etmektedir. Dolayısıyla geniş hukuk kuralları arasında nokta atışı denilebilecek seviyede araştırma yapabilen ve güncel hukuki konuları yakından takip eden bir avukata vekalet vermeniz hayati öneme sahiptir.

Avukat Seçiminde İletişim Konusu

İletişiminizin ve insani bağlarınızın yüksek olduğu bir avukatla yola çıkmanızda her zaman fayda bulunmaktadır. Zira hukuk alanında görülen davaların kimileri çok kısa bir süre içinde sonuçlanabilirken, bazı davalar ise yıllarca sürebilmektedir. Bu sebeple insanı açıdan iletişiminizin zayıf olduğu, diyaloglarınızın eksik kaldığı bir avukat ile iş yapmak, özellikle uzayan dava süreçlerinde çok daha farklı alanlarda sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple sizinle iyi iletişim kurabilen ve hayat görüşü bağlamında ortak paydada buluşabildiğiniz avukatları tercih etmeniz faydalı bir seçim olacaktır.

Avukat Seçiminde Ücret Konusu

Avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bir diğer konu da muhakkak avukatlık vekalet ücretleri ile ilgilidir. Nitekim pek çok kişi vekalet ücreti bakımından ucuz avukatların yanında pahalı avukatların çok daha başarılı olduklarını düşünmektedir. Ancak bu noktada farklı bir perspektiften bakmakta yarar vardır. Zira siz nasıl avukat seçiminde bulunuyorsanız, avukatlar da sizi seçmektedir. Bu bağlamda sizden karşılaması yüksek bir meblağda avukatlık ücreti talep eden avukat, sizinle anlaşamayacağınızı düşünerek belki de sizin caymanızı istemiş olabilir. Bu noktada her yüksek ücret talep eden avukata da koşturulmaması gerekmektedir. Öte yandan avukatların, avukatlık asgari ücret tarifesi altında herhangi bir avukatlık hizmeti kabul etmesi yasalara aykırıdır. Bu durumun da bilincinde olunması önemlidir.

Sizin davanıza yönelik size tavsiye edilen bir avukatla ön görüşme düzenlediğinizde, avukatın davanızı kesinlikle kazanacağınızı söylemesi bir aldatmaca olabilir. Bu noktada tecrübeli avukatlar bu tabiri kullanmaktan mümkün mertebe imtina ederler. Dolayısıyla davanızı hemen sonuçlandıran avukatları değil, görüşmeye gittiğinizde davanız hakkında detayları merak eden ve sizinle yakından ilgilendiren avukatları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN