Babalık Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Babalık Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Babalık Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır? Babalık davası açmak için görevli olan mahkeme Aile mahkemesidir. Babalık davası açmak için bulunulan birimde Aile mahkemesi yoksa Asliye Hukuk mahkemelerinde babalık davası açılabilmektedir. Hukuk mahkemeleri kanununa göre Babalık davası hangi mahkemede açılır sorusunu davalının yerleşim yeri olarak yanıtlamak mümkün olmaktadır. 

Babalık Davası Hangi Hallerde Açılır?

Babalık davası 2019 yılında evlilik dışı doğan çocuğun babasının mahkeme kararı ile hükmen belirlenmesi için açılmaktadır. Babalık davası, çocuk ile baba arasındaki soy bağının mahkeme tarafından belirlenmesi için açılırken davayı anne ya da çocuk tarafından babaya açılabilirken babanın vefat etmiş olması durumunda mirasçılarına karşıda açılabilmektedir.

 Evli bir kadının evlilik dışı çocuk sahibi olması durumunda çocuğun nesebini tayin edebilmek için kadının yasal eşinin çocuğu reddetmesi gerekir. Evlilik dışı çocuk sahibi olan baba notere giderek çocuğun kendisinin olduğunu beyan ve kabul eder ise dava açmaya gerek kalmamaktadır. Bu durumda açılan davalar hâkim tarafından reddedilmektedir. Babalık davalarında annenin talep edebileceği giderler;

  • Doğum öncesi ve sonrasındaki 6 altışar haftanın masrafları ve doğum giderleri,
  • Hamilelik sürecinin ve doğumun gerektirdiği diğer giderlerdir.

Babalık Davasında Nafaka Talep Edilir mi?

Babalık davası davaları nasıl nerede açılır sorularının yanıtı kadar babalık davalarında nafaka talep durumları önemlidir. Davacı tarafından babalık davalarında nafaka talebinde bulunulabilmektedir. Mahkeme davacının talep ettiği nafakayı karar bağlamakla yükümlü olmaktadır. Babalık davalarında iki türlü nafaka talebi bulunur. Buna göre;

  • Anne iştirak nafakası talebinde bulunabilir. Mahkeme tarafından somut şartların oluştuğuna hüküm verilirse talep olumlu olarak sonuçlanır.
  • Diğer nafaka ise yoksulluk nafakasıdır. Anne tarafından talep edilemeyen yoksulluk nafakası boşanmanın sonucu oluşmakta ve boşanma sonucunda yoksulluğa düşen tarafa ödenecek olan bir nafakadır. Bu nedenler babalık davalarında talep edilse bile mahkeme tarafından reddedilir. 

Babalık davalarında anne kendisine yapılan evlenme vaadi ile cinsel ilişki yaşayıp çocuk sahibi olmuş ise manevi tazminat talep etme imkanına sahip olmaktadır. Yargıtay tarafından manevi tazminata hükmedilmesi için evlenme vaadi şartı aranmaktadır. Manevi tazminat davalarının görüldüğü mahkemeler Asli Hukuk Mahkemeleridir. Manevi tazminat davaları babalık davalarından bağımsız olarak görülen davalardır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN